9 Eylül 2013

Şu Eylül akşamı ya da sabahı..


Eylül'e doğru yavaşlar yaşam..
Hoş geldin Eylül.. Uzun bir yaz olmuştu.. İki çocukla evde geçmişti günler.. 15 gün tatil yapmıştık, enerji depolamıştık iyi ki.. Ağustos serin değil sıcaktı gayet. Tam da 31 Ağustosu 1 Eylüle bağlayan gece yağan yağmur, adeta bizi sonbahara hazırlamıştı. Ertesi sabah erkenden kalkıp Moda'ya gitmek, denize nazır çay simit keyfi yapmak, ardından Barış için Elele mitingine gitmek bizi hayata yeniden adapte etmişti.. Yaz ve Kurtköy nasıl bir bütünse, Eylül ve şehir de öyle bir takım benim için.. Yazın ve kışın hava nedeniyle gidilmeyen sıcak/soğuk mekanlar, sonbaharda arada kalan bir sıcaklık veriyor insana, çoluk çocuk gidebiliyorsun o havalarda. İşte bugünlerde havalar böyle..

Bebeğin ilk yılı bebeğin, hayatının ilk yılı olması nedeniyle her ay yeni bir maceradır; anneler bilir. İşte Deniz'le geçirdiğim bu bir yılı başarıyla atlattıktan sonra, sanki kendisi çok büyümüş gibi; ikinci yaşının içine girdiğimiz şu aylar, beni dışarıda daha çok olabiliriz fikrine kaptırdı. Ayda bir iki şehir gezmesi yapıp, her seferinde eve geldiğimde "Bunu daha sık yapmalıyım" diyip, bir daha bir ay bunu yapmamak olanaksızlığı, bu sene yerini huzura bırakacak umarım.. Daha çok film, daha çok sergi ve daha çok konser neden olmasın.. Sonra gelip bunları yazma arzusu! Çünkü paylaşınca daha anlamlı ve güzel oluyor..

Yapamasam da olsun, çok üzülmem. Fikri ve bunu yazması bile güzel.. Artık çevremde o kadar çok değişik aile, çocuk, oyun, yaşam, gezmeler birikti ki; artık bunları öznel olarak yazmak yerine bir öyküde mi toplasam diye düşünmeye başladım.. Bu gerçekliklerimi karakterleştirmek.. Güzel geliyor kulağa.. İşte tüm bunları bana düşündüren; Eylül! Hoş geldin Eylül, yaşamıma.. Barış ve dostlukla, hayata...

"Hiçbir Neden Yokken, ya da Biz Bilemezken
Tepemiz Atmış... ve Konuşmuşuzdur. Onca Neden Varken ve
Tam Sırası Gelmişken Hiçbirşey Yapmamış ve
Susmuşuzdur. Aynı Anda Aynı Sessiz Geceye Doğru
İçim Sıkılıyor Demişizdir. Aynı Sabaha Uyanırken
Kimbilir Aynı Düşü Görmüşüzdür. Olamaz mı?
Olabilir.

Onca Yıl Sen Burada
Onca Yıl Ben Burada
Yollarımız Hiç Kesişmemiş
Şu Eylül Akşamı Dışında."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder