3 Aralık 2015

Falan filan inter Milan ;)

Yollarda..

Bir fırsat doğdu, kaçtık gittik Milano'ya... Çok farklı anlatmışlardı bana, öyle çıkmadı... Çok lüks olduğunu, modanın merkezi olduğunu söylemişlerdi. Evet öyle ama, moda arenası dışıyla ilgilenenlerin de tatmin olması mümkün.. Beklentimi düşük tutmam iyi oldu; sevdim ben. Evet, Roma gibi romantik değil; bir Vatikan havası, bir Roma İmparatorluğu havası yok, dar 
sokakların arasında aniden karşına çıkan tarihi kalıntılar ve sempatik küçük pizza dükkanları, İspanyol merdivenleri yok ama yine de güzel bir şehir bence.


Alkım fuardayken ben
Duomo Meydanını hatmettim:)
Bergamo Havaalanından bizdeki Havaş gibi servislerle 5 euro'ya Central Gara gelmeniz mümkün. Bu ana garın içi de çok hoş bir mimariye sahip, burdan her yere tren hattı bulunuyor. Airbnb'den tuttuğumuz ev minicik ve ekonomikti ama en önemli özelliği şehrin en işlek merkezlerinden Duomo meydanına çok yakın olmasıydı. Dolayısıyla olayların geçtiği yere rahatlıkla ulaşabiliyor olmamız güzeldi:) Oteller biraz pahalı olduğundan ev kiralamanızı tavsiye ederim. Güvenlik açısından da bir sorun olmuyor. Örneğin, Via Torino'daki (Torino Caddesi'nde kaldık biz) bir otelin 4 gecelik toplam fiyatı, bizim tuttuğumuz evin dört gecelik fiyatının 2 katıydı. Zaten keşifci bir gezmenseniz, sabah çıkıp akşam giriyorsunuz. Arada eve geçip çantanızda aldıklarınızı boşaltabiliyorsunuz. Tabi ben kendime üst baş hiçbirşey almadım, anca çocuklara alıp durdum:) Tiger diye bir mağaza var, Noele bir ay kalması sebebiyle de acayip güzel süsler, kırtasiye ve oyuncaklar vardı. Yine Via Torino'da dünyanın en güzel kitapçıları listesine girmeyi başaran Corso Como Bookshop adlı modern bir kitapçıyı da gezebilirsiniz.

Yine bizim caddede kahveler 1-2 euro civarındaydı. Hele take away denilen cinsten oturmadan alıp gidiyorsanız; en ucuzu. Ama Duomo Meydanına yaklaştıkça fiyatlar artıyor. Meydan manzaralı dandik gri alüminyum sandalyeli bir cafede bile kahve oluyor sana 5 euro:) Tarihi ve popüler markaların eskiden beri yer aldığı Emanuele Pasajı, bu yapısına karşın yine de kibar bir mütevazılığa sahip bence.

Arturo Martini'nin 1935 tarihli Mezartaşı heykeli
Modern Çağ Müzesi'nde mutlaka görülmeli... 
Meydanki Yeni Modern Çağ Müzesini tavsiye ederim. Dini tasvirler, Ortaçağ, Yakınçağ ve Modern Çağ gibi dönemlere ayrılmış derli toplu güzel bir müze.

Bunun dışında Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesini de çok tavsiye ederim. Milano'da çok çalışmalar yapmış olan Da Vinci'nin üzerine çizip çalışıp fikrini ürettiği ama hayata geçiremediği tüm buluşları bulabilirsiniz. Paralel odalarda da evrimsel bir teknoloji tarihçesini tüm örnekleriyle görebilirsiniz. Örneğin dünyanın ilk saat kulelerinden bir Milano'daymış.

Navigli bölgesinde kanal boyu küçüklü büyüklü küçük sempatik restorantları ve kokteyl çeşitleri bulabileceğiniz barlar görmek mümkün. Yiyecek olarak safranlı pirinç yemekleri, pizzalar ve domuz jambonları ve kızartmaları bulmak mümkün.

como gölü ile ilgili görsel sonucu
Parklarda cabernet savoignon şaraplarının en iyilerinin şişesini 10 euroya içmeniz mümkün. Onların birimi için çok uygun tabi ama bizim paramızın değeriyle daha pahalıya geliyor. Bu arada bir kez Tiramisu yedik ama ben beğenmedim çok fazla.

Şu meşhur Como Gölüne de değineyim. James Bond'un Casino Royale filmi orda geçmiş, John Legend'in All of Me klibi de öyle. Milano'nun üst sınıfının sayfiye evlerinin olduğu, gezmek isteyenlerin yarım saatte ulaşabileceği bir göl kenarı. Teleferikle yukarı çıkıp manzaralı yemek yiyebilirmişsiniz ama çıkmadık. Otantik bir meydanı var, bizim gibi şanslıysanız bit pazarı görebilirsiniz, Rum meydanında turlayabilirsiniz.

Yönetmen Wes Anderson'ın iç mimari tasarımını yaptığı şık bir cafeyi de Milano'da görmeniz mümkün:
http://www.radikal.com.tr/hayat/wes-anderson-kafe-tasarimina-el-atarsa-1409974/

Bunun dışında yaptıklarımızın programı için; Alkım defterimize gezimizin özetini yazdı; onu koyuyorum ben de aşağı:)

Sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder