11 Ocak 2012

Selülit, östrojen göstergesi!

Okan Bayülgen'in tv8'de yaptığı programları denk gelirsem beğeniyle izliyorum. Geçenlerde "muhallebi" programında gerçekten muhallebi gibi bir konu vardı: Selülit!.. Eğer bu dertten muzdaripseniz, hiç üzülmeyin çünkü sonuçta bunun bol östrojenli şefkatli bir kadın olma göstergesi olduğuna karar verildi!... İşinin ehli birçok kişi çıktı, bilimsel olarak selülitin neden oluştuğunu anlattı önce. Aslında yanlış vücut duruşundan veya hareketsizlikten kaynaklandığını yüzde yüz söylemediler. Çok hareketli sporcularda, zayıf kadınlarda da oluşabilirmiş. Bir tür deri altı yağ birikimi sanırım.Milyonlarca dolarlık o aletlerde de yüzde yüz temizlenmesi asla mümkün değilmiş. Sadece bir tür önlem sağlayabilirmiş. Sonunda estetikçiler de, doktorlar da, okan b. ve telefonla bağlanan izleyeciler de kadınların kendi hallerinden memnun ve barışık olması gerektiği fikir birliğine vardılar. Güzellik salonlarına harcanan paralar yerine, her gün dışarıda yürüyüş yapmamızın, kendimiz için bir filme veya bir yemeğe, sergiye gitmemizin, arkadaşlarımızla buluşup sosyalleşmemizin çok daha yerinde olduğu vurgulandı. Bu arada kalçalarından dolayı terk edilen kadınların kocaları yuhalandı; gönderdikleri mesajlarda eşinin her türlü halini sevdiğini söyleyen erkekler alkışlandı:)

Stüdyodaki sinerji benim çok hoşuma gitti, çünkü sanki gülerek son yıllarda yaratılan sıfır beden vücut tartışmalarıyla, güzellik kavramıyla, kozmetik dünyasına yatırılan paralarla dalga geçiyorlardı adeta. Hatta eski çağlardaki tablolara baktığınızda, hep kilolu kadınların resmedildiğini, çünkü kilonun bir varlık göstergesi olduğunun altı çizildi.

Ve en sonunda uzmanlardan biri son bombayı atarak olayı noktaladı: Selülit, vücudun fazla östrojen salgılamasından da kaynaklanırmış. Yani kadının salgıladığı bu hormonun fazla olması durumunda, bebeğinize anne sütü vermeniz, duygusal ve şefkatli olmanız, etrafınıza sevgi saçmanız, anaç olmanız gibi özellikleriniz artıyor. Dolayısıyla selülitli olmak bence çok da kötü birşey değil, aksine güzel birşeymiş:))